A large capacitance of 1.08 mF is needed for a certain application. Calculate th
ID: 1416475 • Letter: A
Question
A large capacitance of 1.08 mF is needed for a certain application. Calculate the area the parallel plates of such a capacitor must have if they are separated by 4.81 mu m of Teflon, which has a dielectric constant of 2.1. What is the maximum voltage that can be applied if the dielectric strength for Teflon is 60 Times 10^6 V/m Find the maximum charge that can be stored. Calculate the volume of Teflon alone in the capacitor. What total capacitances can you make by connecting a 5.87 mu F and 6.89 mu F capacitor together? Find the total capacitance of the combination of capacitors shown in the figure below. (C_1 = 0.275 mu F, C_2 = 17.0 mu F.)Explanation / Answer
8)
a)
C = k x epsilon A/d
substituting the given values we get
A = 279.515 m^2
b)
V = Ed
V = 4.81x60 = 288.6 Volts
c)
Q = CV
Qmax = 0.311688 C
d)
Volume = Ad
Volume = 0.001168 m^3
9)
series
Ceq = C!*C2/C1+C2
Ceq = 3.169 uF
parallel
Ceq = C1+C2
Ceq = 12.76 uF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.