Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Brightstone Tire and Rubber Company has capacity to produce 194,000 tires. Brigh

ID: 2462150 • Letter: B

Question

Brightstone Tire and Rubber Company has capacity to produce 194,000 tires. Brightstone presently produces and sells 134,900 tires for the North American market at a price of $180 per tire. Brightstone is evaluating a special order from a European automobile company, Euro Motors. Euro is offering to buy 19,400 tires for $115.60 per tire. Brightstone’s accounting system indicates that the total cost per tire is as follows:

Brightstone pays a selling commission equal to 4% of the selling price on North American orders, which is included in the variable portion of the selling and administrative expenses. However, this special order would not have a sales commission. If the order was accepted, the tires would be shipped overseas for an additional shipping cost of $7.01 per tire. In addition, Euro has made the order conditional on receiving European safety certification. Brightstone estimates that this certification would cost $162,184.

What is the minimum price per unit that would be financially acceptable to Brightstone?

ONLY NEED THE HIGHLTED PARTS I GOT EVERYTHING ELSE DONE

THANKS

Direct materials $57 Direct labor 20 Factory overhead (57% variable) 26 Selling and administrative expenses (46% variable) 26 Total $129.00 Score: 129/143 Differential Analysis Reject Order (Alternative 1) or Accept Order (Alternative 2) January 21 Differential Effect Reject Order Accept Order on Income Alternative 1) (Alternative 2) (Alternative 2) 0.00$2,242,640.00 $2,242,640.00 3 Revenues 4 Costs: 5 Direct materials 6 Direct labor 7 Variable factory overhead 8 Variable selling and administrative expenses 9 Shipping costs 10 Certification costs 11 Income (Loss) .00 1105,800.00)1.105,800.00) 88,000.00) 287,508.00) (60,551.00) (135,994.00) (162,184.00) $70,810.00 0.00 (388,000.00) 287,508.00) 0.00 (228,338.00) 135,994.00) 162,184.00) $70,810.00 0.00 0.00 0.00

Explanation / Answer

It is stated in question that ,there will be no selling commission ,so variable selling expense = 0

"However, this special order would not have a sales commission."

Talking about normal sales(not special offer) :

The total variable portion in selling and administration expense = 26 *.46 = 11.96

Out of which (180 * .04) = $ 7.2sales commission

so othe variable cost = 11.96 - 7.2 = $ 4.76

so In case of special offer ,variable selling cost = $ 4.76 (other sales commission) = 4.76 * 19400

                                                                                    = $ 92344

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote