Question1 Skyland Company wants an ending inventory each month equal to 30% of t
ID: 2460695 • Letter: Q
Question
Question1
Skyland Company wants an ending inventory each month equal to 30% of that month's cost of goods sold. Cost of goods sold for February is projected at $90,000. Ending inventory at the end of January was $24,000. Based on this information, purchases for February would be:
A. $87,000.
B. $63,000.
C. $66,000.
D. $93,000.
Question 2
Hansen Company provided the following selected information about its consumer products division for 2012:
Based on this information, the division's investment amount (amount of operating assets) was
A. $580,000.
B. $2,000,000.
C. $2,580,000.
D. $4,580,000.
Desired ROI 9% Net Income $232,200 Residual Income $180,000Explanation / Answer
Question1 D. $93000
Note:- Purchase = cost of goods sold - opening inventory + closing inventory
= $90000 - $24000 + (30% * $90000)
= $90000 - $24000 + $27000
= $93000
Question 2 C. $2580000
Note:- ROI = net income / investment
0.09 = $232200 / Investment
Investment = $2580000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.