Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question1 0 out of 10 points A thin, circular disk of radius 30.0 cm is oriented

ID: 1656421 • Letter: Q

Question


Question1 0 out of 10 points A thin, circular disk of radius 30.0 cm is oriented in the yz-plane with its center at the origin. The disk carries a total charge of +3.00 C distributed uniformly over its surface. Calculate the magnitude of the electric field due to the disk at the point x-15.0 cm along the x-axis. (c0 8.85 x 10-12 C2/N·m 2) Question 2 out of 10 points Two large, flat, horizontally oriented plates are paralel to each other, a distance d apart. Half way between the two plates the electric field has magnitude E. If the separation of the plates is reduced to d/2 what is the magnitude of the electric field half way between the plates? Question 3 out of 10 points In the figure, a small spherical insulator of mass 6.00 x 10 kg and charge +0.400 HC is hung by a thin wire of negligible mass. A charge of -0.220 C is held 0.290 m away from the sphere and directly to the right of it, so the wire makes an angle with the vertical, as shown. What is the angle = 1/4= 8.99 x 109 N·mf/C2) 0.290m 0.400 uC 0.220 C

Explanation / Answer

Q1.

= 3*10^-6 / (pi*0.3*0.3)
= 1.061*10^-5

E = 2*pi*k* {1 - [x/sqrt(x^2+R^2)]}

=> E = 2*pi*9*10^9*1.061*10^-5 {1-[0.15/sqrt(0.15^2 + 0.3^2)]}

=> E = 3.31*10^5 N/C

Pls post other questions separately

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote