Marsh Co. at the end of 2011, its first year of operations, prepared a reconcili
ID: 2459929 • Letter: M
Question
Marsh Co. at the end of 2011, its first year of operations, prepared a reconciliation between pretax financial income and taxable income as follows:
Pretax financial income $900,000
Estimated litigation expense $1,200,000
Extra depreciation for taxes ($1,800,000)
Taxable income $300,000
The estimated litigation expense of $1,200,000 will be deductible in 2012 when it is expected to be paid. Use of the depreciable assets will result in taxable amounts of $600,000 in each of the next three years. The income tax rate is 30% for all years.
Income tax payable is
a. $0
b. $90,000
c. $180,000
d. $275,000
The deferred income tax to be recognized is
CURRENT. NONCURRENT
a. $180,000 asset. $200,000 payable
b. $360,000 payable. $540,000 asseet
c. $360,000 asset. $540,000 payable
d. $0 asset. $190,000 payable
PLEASE SHOW ALL CALCULATIONS. THANK YOU.
Explanation / Answer
1 ) Taxable amount = 300000
Tax retae is 30 %
Tax amount = 300000 x 30 %,= 90000
2) Now we will be allowed expenses of 1200000 in next year
tax rate = 30 %
so we have tax asset of 1200000 x 30 % , =360000
and 1800000 will be taxable amount in next 3 years
tax liability = 1800000 x 30 % = 540000
so answer is option 3
360000 current asset
540000 non current payable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.