Mars Inc provided the following information regarding its single product: Direct
ID: 2370989 • Letter: M
Question
Mars Inc provided the following information regarding its single product:
Direct Materials used = $240,000
Direct labor incurred = $420,000
Variable manufacturing overhead = $160,000
Fixed manufacturing overhead = $100,000
Variable selling and administrative expenses = $60,000
Fixed selling and administrative expenses = $20,000
The regular selling price for the product is $80. The annual quantity units produced and sold is 40,000 units (the cost above relate to the 40,000 units production level). The company has excess capacity and regular sales will not be affected by this special order. There was no beginning inventory.
What would be the effect on operating income of accepting a special order for 1,000 units at a sale price of $40 per product? The special order units would not requaire any variable selling and administrative expenses?
Explanation / Answer
Perticuals (for 40000) Per Unit Cost Cost for 1000 Unit Directt Material 240000 6 6000 Direct Labour 420000 10.5 10500 Manufacturing Exp 160000 4 4000 Total cost of 1000 Unit 20500 Total Sales Price of 1000 Unit of Special Order $40/unit 40000 Operating Income 19500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.