Marley Enterprises re-grips golf clubs for manufacturers of golf equipment. The
ID: 2376052 • Letter: M
Question
Marley Enterprises re-grips golf clubs for manufacturers of golf equipment. The relevent financial data is as follows: Each grip sells for $3.00 each.
Employees salaries $2,000 per month
Rent 1,000 per month
Utilities 500 per month plus $.50 per grip
Grips - Direct materials $1.25 per grip
Compute the breakeven in units and dollars (Round to nearest whole number).
Explanation / Answer
let company sells x units
for break even revenue is equal to costs
3 * x = 2000 +1000 + 500 + 0.5 * x + 1.25 * x
x = 2800 units
the break even units = 2800 grips
break even in dollars = 2800 * 3 = 8400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.