Mars Inc. is considering the purchase of a new machine that costs $60,000. This
ID: 2653512 • Letter: M
Question
Mars Inc. is considering the purchase of a new machine that costs $60,000. This machine will reduce manufacturing costs by $5,000 annually. Mars will use the MACRS accelerated method (shown below) to depreciate the machine, and it expects to sell the machine at the end of its 5-year life for $10,000. The firm expects to be able to reduce net operating working capital by $15,000 when the machine is installed, but the net working capital will return to the original level when the project is over (i.e., after 5 years). Mars's marginal tax rate is 40 percent, and it uses a 12 percent cost of capital to evaluate projects of this nature. Calculate the net cash flows of the project. (Cash outflows should be negative number.)
Year MACRS Percentage 1 0.20 2 0.32 3 0.19 4 0.12 5 0.11 6 0.06Explanation / Answer
Please find the answer as follows:
Initial Year Cash Flow = -60000 + 15000 = 45000
Annual Cash Savings = 5000*(1-.40) + (60000)/5*(.40) = 7800
NPV = - 45000 + 7800/(1+.12)^1 + 7800/(1+.12)^2 + 7800/(1+.12)^3 + 7800/(1+.12)^4 + 7800/(1+.12)^5 -15000/(1+.12)^5 + 10000*(1-.40)/(1+.12)^5 =$21,990
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.