a company paid 150,000, plus a 7% commission and $5000 in closing costs for a pr
ID: 2455910 • Letter: A
Question
a company paid 150,000, plus a 7% commission and $5000 in closing costs for a property. The property included land appraised at $87,500, land improvements appraised at $35000 and a building appraised at $52500. What should be the allocation of this property costs in the company's accounting records? a company paid 150,000, plus a 7% commission and $5000 in closing costs for a property. The property included land appraised at $87,500, land improvements appraised at $35000 and a building appraised at $52500. What should be the allocation of this property costs in the company's accounting records? a company paid 150,000, plus a 7% commission and $5000 in closing costs for a property. The property included land appraised at $87,500, land improvements appraised at $35000 and a building appraised at $52500. What should be the allocation of this property costs in the company's accounting records?Explanation / Answer
Total amount paid by the company = 150000+ (150000*7%) + 5000 = $165500
Total appraised value of property = $87500+$35000+$52500 = $175000
Allocation of property costs
For land $165500*87500/175000 = $82750
For land improvements $165500*35000/175000 = $33100
For building $165500*52500/175000 = $49650
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.