a coil with a N1= 16 turns and radius r1=15.1cm surrounds a long solenoid of rad
ID: 1757564 • Letter: A
Question
a coil with a N1= 16 turns and radius r1=15.1cm surrounds a long solenoid of radius r2=1.98cm and N2/l2=n2= 1600m^-1. The current in the solenoid changes as I=Io*sin(wt),where Io=5A and w=120 rad/s. what is the magnitude of the inducedemf across the 16 turns coil at t=1000s? Answer in units ofV. a coil with a N1= 16 turns and radius r1=15.1cm surrounds a long solenoid of radius r2=1.98cm and N2/l2=n2= 1600m^-1. The current in the solenoid changes as I=Io*sin(wt),where Io=5A and w=120 rad/s. what is the magnitude of the inducedemf across the 16 turns coil at t=1000s? Answer in units ofV.Explanation / Answer
Uo*N1*n2*A2*(dI/dt) dI/dt= Io*w*cos (wt) E = - d/dt[(N1)B(A2)] = -(N1)(A2)dB/dt = -(N1)(A2)(u(o))(n2)(di/dt) = -(N1)(A2)(u(o))(n2)(i(o))wCos(wt) = - (4x10^-7)*16*1600*(*.0198^2)*120*cos(120*1000) =.003963 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.