a charge of -1.0 C is located on the y-axis 1.0 m from the origin at the coordin
ID: 1324127 • Letter: A
Question
a charge of -1.0 C is located on the y-axis 1.0 m from the origin at the coordinates (0,1) while a second charge +1.0 C is located on the x-axis 1.0 m from the origin at the coordinates (1,0). Determine the value of the following quantities at the origin.
a)The magnitude of the electric field
b)The direction of the electric field
c)The electric potential (assuming the potential is zero at inifinte distance)
d)The energy needed to bring a +1.0 C charge to this position from infinitely far away.
Please be very descriptive
Explanation / Answer
a)
Here , as electric field due to a point is
E = KQ/d^2
E = 9*10^9*1/1^2
E = 9*10^9 N/C
Enet = 2*E*cos(45)
Enet = 9*10^9*2*cos(45)
Enet = 1.276 *10^10 N/C
the magnitude of electric field is 1.276 *10^10 N/C
b)
theta = 180 - 45
theta = 135 degree
the direction of electric field is 13 degree
c)
the Potential
V = KQ1/d + KQ2/d
V = 9*10^9*(1 -1)/1
V = 0 V
the potential is 0 V
d)
work done = V*Q
Work done = 0*1
Work done = 0 J
the work needed is 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.