a car is designed to get its energy from a rotating flywheelwith a radius of 1.6
ID: 1727964 • Letter: A
Question
a car is designed to get its energy from a rotating flywheelwith a radius of 1.6 m and a mass of 490 kg. before a trip,the disk shaped flywheel is attached to an electric motor, whichbrings the flywheel's rotational speed up to 1002 rev/min. a)find the kinetic energy stored in the flywheel. theanswer is 3.45 x 106 b)if the flywheel is to supply as much energy to the car a7457 W motor would, find the lenght of time hte car can run beforethe flywheel has to be brough back up to speed again. (s) a car is designed to get its energy from a rotating flywheelwith a radius of 1.6 m and a mass of 490 kg. before a trip,the disk shaped flywheel is attached to an electric motor, whichbrings the flywheel's rotational speed up to 1002 rev/min. a)find the kinetic energy stored in the flywheel. theanswer is 3.45 x 106 b)if the flywheel is to supply as much energy to the car a7457 W motor would, find the lenght of time hte car can run beforethe flywheel has to be brough back up to speed again. (s) b)if the flywheel is to supply as much energy to the car a7457 W motor would, find the lenght of time hte car can run beforethe flywheel has to be brough back up to speed again. (s)Explanation / Answer
a. K.E. storedinflywheel K = (1/2)* I * 2 I = Momentof inertia of flywheel = (1/2) *m * r2 = 0.5 * 490 *1.62 = 627.20 kg-m2 = angularspeed = 1002 rev/min = 1002* 2 /60 = 104.88 rad/s K = 0.5* 627.20 *104.882 = 3.45 *106 J c. time = energystored / power = 3.45 *106 /7457 = 462.65 s = angularspeed = 1002 rev/min = 1002* 2 /60 = 104.88 rad/s K = 0.5* 627.20 *104.882 = 3.45 *106 J c. time = energystored / power = 3.45 *106 /7457 = 462.65 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.