a bridge hand is up of 13 cards from a deck of 52. find the probability that a h
ID: 3016254 • Letter: A
Question
a bridge hand is up of 13 cards from a deck of 52. find the probability that a hand chosen at random contains at least 1 nine Gen Interest 8.3.56 A bridge hand is made up of 13 cards from a deck of 52. Find the probability that a hand chosen at random contains at least 1 nine. The probability that a bridge hand chosen at random contains at least 1 nine is (Round to four decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer All parts showing lllllllllllllllllla Type here to searchExplanation / Answer
probability that hand contains no 9 = 48 C 13 / 52 C 13
= 192928249296 / 635013559600
= 0.3038
probability that hand contains atleast 1 nine = 1 - 0.3038
= 0.6962
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.