a block is on a horizontal surface and another one hanging down from it by a pul
ID: 2134373 • Letter: A
Question
a block is on a horizontal surface and another one hanging down from it by a pulley.
A) The pulley and string are massless and there is no friction. if the system is released from rest, what is its speed after the masses have moved a distance b?
B) The pulley and strings are massless. the coefficient of kineti friction between the block and the plane is 0.2, and m= 5 kg
1) how much work is done against friction as the system moves 3m?
2) if it is initially at rest what is its speed after it has moved 3m?
Explanation / Answer
A) ( m + m) v^2 /2 = mgb
v = sqrt(gb)
b) = 0.2mg x 3 = 29.4 J
c) (m + m)v^2/2 + 29.4 = mg x 3
v =4.85 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.