a balloon contains 0.135 mol of gas and has a volume of 2.88 L If an additional
ID: 590029 • Letter: A
Question
a balloon contains 0.135 mol of gas and has a volume of 2.88 L If an additional 0.166 mol is added to the balloon (same temp and pressure ) what will its final volume be ? a balloon contains 0.135 mol of gas and has a volume of 2.88 L If an additional 0.166 mol is added to the balloon (same temp and pressure ) what will its final volume be ? a balloon contains 0.135 mol of gas and has a volume of 2.88 L If an additional 0.166 mol is added to the balloon (same temp and pressure ) what will its final volume be ?Explanation / Answer
V1/n1 = V2/n2
V1 = 2.88 L
b1 = 0.135
V2 = ?
n2 = 0.135 + 0.166 = 0.301
V2 = (V1n2 / n1)
V2 = (2.88 x 0.301 / 0.135)
V2 = 4.42 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.