a coil is wrapped with 300 turns of wire on theperimeter of a square(side length
ID: 1678425 • Letter: A
Question
a coil is wrapped with 300 turns of wire on theperimeter of a square(side length =20cm) Each turn has the samearea as the frame, and the total resistance of the coil is 1.5ohms. a uniform magnetic field perpendicular to the plane of thecoil, changes in magnitude at aconstant rate from .50 T to .90 T in2s. what is the magnitude of the induced emf in the coil while thefield is changing? a coil is wrapped with 300 turns of wire on theperimeter of a square(side length =20cm) Each turn has the samearea as the frame, and the total resistance of the coil is 1.5ohms. a uniform magnetic field perpendicular to the plane of thecoil, changes in magnitude at aconstant rate from .50 T to .90 T in2s. what is the magnitude of the induced emf in the coil while thefield is changing?Explanation / Answer
No.of truns N = 300
Side length L = 20 cm =0.2 m
Area A = L^ 2= 0.04 m ^ 2
Resistance R = 1.5 ohm
Change in magnetic field dB = 0.9 T -0.5 T = 0.4 T
Time interval dt = 2 s
Induced emf E = NA dB / dt
= 2.4 Volt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.