A Company is considering buying a part next year that they currently make. This
ID: 2453166 • Letter: A
Question
A Company is considering buying a part next year that they currently make. This year's per-unit production costs for 3,500 units were: A company has offered to supply this part for $12.38 per unit. If X Company buys the part, $12,180 of the fixed overhead can be avoided. Also if X Company buys the part, it can use the freed-up resources to increase production of another product, resulting in additional contribution margin of $2,400. Production next year is also expected to be 3,500 units. If X Company buys the part instead of making it, it will save $6,180 At what production level would X Company be indifferent between making and buying the part?Explanation / Answer
3)
Relevant Variable cost of Making = Material + Labor + Variable overhead
Relevant Variable cost of Making = 3.02 + 3.66 + 3.30
Relevant Variable cost of Making = 9.98
Avoidable Fixed Cost = $ 12180
Oppurtunity cost = Additional Contribution Margin
Oppurtunity cost = 2400
X company would be indifferent in production = (Avoidable Fixed Cost + Oppurtunity cost)/(Cost of Buying-Relevant Variable cost of Making)
X company would be indifferent in production = (12180+2400)/(12.38-9.98)
X company would be indifferent in production = 6075
Answer
X company would be indifferent in production = 6075
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.