Hinshaw Company purchased a new machine on October 1, 2014, at a cost of $90,060
ID: 2449313 • Letter: H
Question
Hinshaw Company purchased a new machine on October 1, 2014, at a cost of $90,060. The company estimated that the machine has a salvage value of $7,800. The machine is expected to be used for 64,430 working hours during its 8-year life. Compute depreciation using the following methods in the year indicated. Declining-balance using double the straight-line rate for 2014 and 2015. Calculate the depreciation cost per hour. Units-of-activity for 2014, assuming machine usage was 3,960 hours. Depreciation using the Units-of-activity method for 2014Explanation / Answer
b)Depreciation cost per hour = (cost -salvage) /estimated hours
= (90060-7800)/64430
= 82260 / 64430
= $ 1.28 per hour
2014 Depreciation = 3960 * 1.28 = $ 5069
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.