Hinshaw Company purchased a new machine on October 1, 2014, at a cost of $90,060
ID: 2449240 • Letter: H
Question
Hinshaw Company purchased a new machine on October 1, 2014, at a cost of $90,060. The company estimated that the machine has a salvage value of $7,800. The machine is expected to be used for 64,430 working hours during its 8-year life. Compute depreciation using the following methods in the year indicated. Declining-balance using double the straight-line rate for 2014 and 2015. By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor.Explanation / Answer
year Book value depreciation as per double declining Method net book value
2014 $90060 ($90060 * 2 * 12.5% * 3/12months) = $5629 $ 84431
2015 $84431 ( $84431 * 2 * 12.5% ) = $ 21108 $ 63323
Note: Double declining method = 2 * straight line rate * book value
straight line rate = 1 / 8years * 100 = 12.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.