Hinshaw Company purchased a new machine on October 1, 2014, at a cost of $90,340
ID: 2448768 • Letter: H
Question
Hinshaw Company purchased a new machine on October 1, 2014, at a cost of $90,340. The company estimated that the machine has a salvage value of $8,690. The machine is expected to be used for 65,170 working hours during its 8-year life.
Compute depreciation using the following methods in the year indicated.
Declining-balance using double the straight-line rate for 2014 and 2015. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125
2014
2015
$
2014
2015
Depreciation using the Declining-balance method$
$
Explanation / Answer
Purchase price 90,340
Salvage value 8,690
Useful life (years) 8
Straight line depreciation = (90,340 - 8,690) / 8 = 10,206 per year
straight-line rate=10206/81650*100=12%
Declining-balance using double the straight-line rate=12*2=24%
Original cost $90,340
2014 depreciation $5,420 ($90,340 x24% x 3/12)
Book value at end 2014 $84,920
2015 depreciation $20,380 ($84,920 x 24%)
Book value at end 2015 $64,540
depreciation expense
2014 $5,420
2015 $20,380
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.