Wedge Corporation uses a discount rate of 14% and has a tax rate of 30%. The fol
ID: 2435722 • Letter: W
Question
Wedge Corporation uses a discount rate of 14% and has a tax rate of 30%. The following cash flows occur in the last year of a 10-year equipment selection investment project:Cost savings for the year = $180,000
Working capital released = $120,000
Salvage value of equipment = $25,000
At the end of the ten years when the equipment is sold, its net book value for tax purposes is zero. The total after-tax present value of the cash flows above is closest to:
$45,765
$48,465
$61,425
$71,145
annuity rate is 5.216 if needed please show work
Explanation / Answer
D) $71,145
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.