Question Details The Waters Company has a standard costing system. Variable manu
ID: 2435389 • Letter: Q
Question
Question Details
The Waters Company has a standard costing system. Variable manufacturing overhead is assigned to production on the basis of machine hours.
The following data are available for July:
·Actual variable manufacturing overhead cost incurred: $45,240
·Actual machine hours worked: 3,200
·Variable overhead spending variance: $6,840 unfavorable
·Total variable overhead variance: $9,240 unfavorable
The standard number of machine hours allowed for July production is:
1) 3,200 hours.
2) 3,000 hours.
3) 3,400 hours.
4) 4,540 hours.
show your work please.......
Explanation / Answer
Given : VOH Spending Variance -6840 VOH Cost Variance -9240 VOH Spending Variance is -2400 given by the formula : Actual OH - (Std Rate * Actual M hours) = -6840 45240 - (Std Rate * 3200 ) = -6840 Solving the above equation , we get Standard Rate = $12 /Mhour Now, VOH Cost Variance = VOH spending Variance + VOH Efficience Variance -9240 = -6840 + VOH Efficiency Variance VOH EfficiencyVariance = -9240+6840 VOH EfficiencyVariance = -9240+6840 = -2400 VOH Efficiency Variance = (AMH -SMH ) * Standard Rate -2400 = ( 3200 - SLH ) * 12 Solving the equation we get, SMH = 3400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.