The pretax financial income (or loss) figures for Jenny Spangler Company are as
ID: 2424018 • Letter: T
Question
The pretax financial income (or loss) figures for Jenny Spangler Company are as follows.
2009 $177,500
2010 259,900
2011 88,900
2012 (177,500 )
2013 (395,500 )
2014 131,300
2015 113,700
Pretax financial income (or loss) and taxable income (loss) were the same for all years involved. Assume a 40% tax rate for 2009 and 2010 and a 35% tax rate for the remaining years. Prepare the journal entries for the years 2011 to 2015 to record income tax expense and the effects of the net operating loss carrybacks and carryforwards assuming Jenny Spangler Company uses the carryback provision. All income and losses relate to normal operations. (In recording the benefits of a loss carryforward, assume that no valuation account is deemed necessary.) (Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)
Account Titles and Explanation Debit Credit 2011
(To record income tax expense.)
2012 - 2 ENTRIES
(To record carryforward.)2013
(TO RECORD CARRYBACK) 2013
2014 ENTRIES
2015 ENTRIES
Explanation / Answer
INCOME TAX EXPENSES FOR YEAR 2011
TAXABLE INCOME * 35%
= $88900 * 35%
= $31115
INCOME TAX EXPENSES A/C............................DR $31115
TO INCOME TAX PAYBLE A/C $31115
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
INCOME TAX EXPENSES FOR YEAR 2012
INCOME TAX REFUND RECEIVABLE
= $177500 * 40%
= $71000
INCOME TAX REFUND RECEIVABLE A/C.........................DR $71000
TO BENIFIT DUE TO LOSS CARRYBACK $71000
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
INCOME TAX EXPENSES FOR YEAR 2013
BENIFIT DUE TO LOSS CARRYBACK (INCOME TAX EXPENSES)
= $88900 * 35%
= $31115
BENEFIT DUE TO LOSS CARRYFORWARD (INCOME TAX EXPENSES)
=[($395500 - $88900) * 35%]
= $107310
INCOME TAX REFUND RECEIVABLE A/C.........................DR $31115
TO BENEFIT DUE TO LOSS CARRYBACK $31115
DEFERED TAX ASSET A/C.........................................DR $107310
TO BENEFIT DUE TO LOSS CARRYFORWARD $107310
INCOME TAX EXPENSES FOR YEAR 2014
DEFFERED TAX ASSETS
= $131300 * 35%
= $45955
INCOME TAX EXPENSES A/C..............................DR $45955
TO DEFERRED TAX ASSET $45955
INCOME TAX EXPENSES FOR YEAR 2015
DEFFERED TAX ASSETS
= $113700 * 35%
= $39795
INCOME TAX EXPENSES A/C..............................DR $39795
TO DEFERRED TAX ASSET $39795
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.