The pressure at the surface of the sea is P0 ~ 105 Pa. You have just dived below
ID: 1979801 • Letter: T
Question
The pressure at the surface of the sea is P0 ~ 105 Pa. You have just dived below the surface to a depth of d ~ 100 m and find that the pressure has increased to , where ? ~ 103 kg/m3 is the density of water. Then you fart, producing a single gas bubble with an initial volume of V1 = 10-4 m3! This bubble begins to rise. Just before reaching the surface, its volume is V0. Assuming that the temperature and number of gas molecules remains constant during its ascent, use the ideal gas law, , to find V0/V1, i.e. how many times has the bubble's initial volume increased?Explanation / Answer
Increase of pressure at 100 m depth = 100*1000*9.81 Pa = 9.81*10^5 Pa. We have (9.81+1)*(10^5)*(10^-4) = V0*10^5 or V0 = 10.81*10^-4 m^3 = 1.081*10^-3. It has increased by 10.81 times
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.