[The following information applies to the questions displayed below.] Oslo Compa
ID: 2416378 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.] Oslo Company prepared the following contribution format income statement based on a sales volume of 1,000 units (the relevant range of production is 500 units to 1,500 units): Sales $ 22,100 Variable expenses 12,700 Contribution margin 9,400 Fixed expenses 7,708 Net operating income $ 1,692 If the selling price increases by $1.80 per unit and the sales volume decreases by 100 units, what would be the net operating income? (Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
present selling price =$22100/1000=22.1
if selling price uncreased by $1.80
new selling price will be =22.1+1.8=23.9
if sales volume decrease by 100 unit then sale price will be =23.9*900=$21510
so operating income will be=21510-(12700+7708)
=21510-20408
=$1102
net operating income will be $1102
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.