[The following information applies to the questions displayed below.] Illinois M
ID: 2529075 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Illinois Metallurgy Corporation has two divisions. The Fabrication Division transfers partially completed components to the Assembly Division at a predetermined transfer price. The Fabrication Division’s standard variable production cost per unit is $500. The division has no excess capacity, and it could sell all of its components to outside buyers at $670 per unit in a perfectly competitive market.
Determine a transfer price using the general rule.
What would be the transfer price if the Fabrication Division had excess capacity?
Explanation / Answer
1. Transfer price = Cost Outlay – Opportunity Cost = $500 + ($670 - $500) = $670
2. Transfer price = Cost Outlay – Opportunity Cost = $500 + $0 = $500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.