[The following information applies to the questions displayed below.] Iguana, In
ID: 2563167 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Iguana, Inc., manufactures bamboo picture frames that sell for $25 each. Each frame requires 4 linear feet of bamboo, which costs $2.00 per foot. Each frame takes approximately 30 minutes to build, and the labor rate averages $12.00 per hour. Iguana has the following inventory policies:
Ending finished goods inventory should be 40 percent of next month’s sales.
Ending raw materials inventory should be 30 percent of next month’s production.
Expected unit sales (frames) for the upcoming months follow:
Variable manufacturing overhead is incurred at a rate of $0.30 per unit produced. Annual fixed manufacturing overhead is estimated to be $7,200 ($600 per month) for expected production of 4,000 units for the year. Selling and administrative expenses are estimated at $650 per month plus $0.60 per unit sold.
Iguana, Inc., had $10,800 cash on hand on April 1. Of its sales, 80 percent is in cash. Of the credit sales, 50 percent is collected during the month of the sale, and 50 percent is collected during the month following the sale.
Of raw materials purchases, 80 percent is paid for during the month purchased and 20 percent is paid in the following month. Raw materials purchases for March 1 totaled $2,000. All other operating costs are paid during the month incurred. Monthly fixed manufacturing overhead includes $150 in depreciation. During April, Iguana plans to pay $3,000 for a piece of equipment.
Options:
March 275 April 250 May 300 June 400 July 375 August 425 Required: Compute the following for Iguana, Inc., for the second quarter (April, May, and June). (Do not round your intermediate calculations.) May 2nd Quarter Total April June 1. Budgeted Sales Revenue 2. Budgeted Production in Units 3. Budgeted Cost of Raw Material Purchases 4. Budgeted Direct Labor Cost 5. Budgeted Manufacturing Overhead 6. Budgeted Cost of Goods Sold. 7. Total Budgeted Selling and Adm. ExpensesExplanation / Answer
S.NO
April
May
June
Second Quarter Total
1
Budgeted Sales Revenue
April = 250units x $25
May = 300units x $25
June = 400units x $25
$6,250
$7,500
$10,000
$23,750
2
Budgeted Production (See Note 1)
270units
340units
390units
1,000 units
3
Budgeted Cost of Raw Material Purchases (See Note 2)
$2,202
$2,750
$3,123
$8,075
4
Budgeted Direct Labor Cost
April = 270units x 30 /60 x $12per hour
May = 340units x 30/60 x $12 per hour
June = 390units x 30/60 x $12 per hour
$1,620
$2,040
$2,340
$6,000
Note 1: Budgeted Production = Goods Sold + Closing inventory of Finished goods – opening inventory of finished goods.
Closing Inventory = 40% of next month sale
Opening Inventory= 40% of current month sale
Production in April = 250 units + 40% of May Sale (300units) – 40% of April month sale (250 units)
= 250 + 120 – 100 = 270 units
Production in May = 300 units + 40% x 400 – 40% x 300 = 300 + 160 – 120 = 340 units.
Production in June = 400 units + 40% x 375 – 40% x 400 = 400 +150 – 160 = 390 units.
Production in July = 375 units + 40% x 425 – 40% x 375 = 375 + 170 – 150 = 395 units.
Note 2: Calculation of Raw material purchases
Total Budgeted Production = April = 270 units, May = 340 units, June = 390 units, July = 395 units
Calculation of opening and closing balance of Inventories of Raw Materials.
April
May
June
Opening Inventory of Raw Materials:
30% of the Current Month Production
30% x 270 = 81 units
30% x 340= 102 units
30% x 390 = 117 units
Closing Inventory of Raw Materials:
30% of the next month production
30% x 340 = 102 units
30% x 390 = 117 units
30% x 395 = 118.5 units
Materials required for Budgeted Production
4 feet x 270 = 1080 feet
4 feet x 340= 1360 feet
4 feet x 390= 1560 feet
Purchase of Raw Material
1080 + 102 – 81 = 1101 feet
1360 +117 – 102 = 1375 feet
1560 + 118.5 – 117 = 1561.5 feet
Budgeted Cost of Raw Material Purchases ($2 per foot)
1101 feet x $2 = $2,202
1375 feet x $2 = $2,750
1561.5 feet x $2 = $3,123
S.NO
April
May
June
Second Quarter Total
1
Budgeted Sales Revenue
April = 250units x $25
May = 300units x $25
June = 400units x $25
$6,250
$7,500
$10,000
$23,750
2
Budgeted Production (See Note 1)
270units
340units
390units
1,000 units
3
Budgeted Cost of Raw Material Purchases (See Note 2)
$2,202
$2,750
$3,123
$8,075
4
Budgeted Direct Labor Cost
April = 270units x 30 /60 x $12per hour
May = 340units x 30/60 x $12 per hour
June = 390units x 30/60 x $12 per hour
$1,620
$2,040
$2,340
$6,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.