EXERCISE 5-18 Break-Even and Target Profit Analysis; Margin of Safety; CM Ratio
ID: 2413269 • Letter: E
Question
EXERCISE 5-18 Break-Even and Target Profit Analysis; Margin of Safety; CM Ratio LO5-1, LO5-3, LO5-5, LO5-6, LOS-7 Menlo Company distributes a single product. The comppany's sales and expenses for last month follow: Total Per Sales Variable expenses Contribution margin Unit $450,000 $30 180,000 12 270,000 $18 Net operating income S 54,000 Required: 1. What is the monthly break-even point in unit sales and in dollar sales? 2. Without resorting to computations, what is the total contribution margin at the break-even point? 3. How many units would have to be sold each month to attain a target profit of $90,000? Verify your answer by preparing a contribution format income statement at the target sales level. 4. Refer to the original data. Compute the company's margin of safety in both dollar and percentage terms. 5. What is the company's CM ratio? If sales increase by $50,000 per month and there is no change in fixed expenses, by how much would you expect monthly net operating income to increase?Explanation / Answer
Note: As per rule I am answering first 4 parts of this question.
Requirement – 1;
Break-even point (in units sales) = 12000 units
Break-even point (in dollar sales) = $360000
Explanation;
Break-even point (in units sales) = Fixed costs / (Sale price – Variable cost)
Fixed costs = $216000
Sale price = $30
Variable cost = $12
Now let’s put the values in above given formula;
Break-even point (in units sales) = $216000 / ($30 – $12)
= 12000 units
Break-even point (in dollar sales) = Break-even point (in units sales) *Sale price per unit
Break-even point (in dollar sales) = 12000 * $30 = $360000
Requirement – 2;
Total contribution margin at break-even point = $216000
Explanation;
Total contribution margin at break-even point = Break-even units sale * Contribution margin per unit
Break-even units sale = 12000
Contribution margin per unit = $18
Thus, Total contribution margin at break-even point (12000 * $18) = $216000
Requirement – 3;
Units to be sold for attaining target profit of $90000 = 17000 units
Income Statement
Sales (17000 * $30)
$510000
Less: Variable expenses (17000 * $12)
($204000)
Contribution margin (17000 * $18)
$306000
Less: Fixed expenses
($216000)
Net operating income
$90000
Thus answer is verified because it shows target profit of $90000
Explanation;
Units to be sold for attaining target profit of $90000 =
(Fixed expenses + Target profit) / Contribution margin per unit
$216000 + $90000 / $18 = 17000 units
Requirement – 4;
Margin of safety (in dollar) = $90000
Margin of safety (in %) = 20%
Explanation;
Margin of safety (in dollar) = Actual sale – Break even sale
Margin of safety $450000 – $360000 = $90000
Margin of safety (in %) = Actual sale – Break even sale / Actual sale
Margin of safety (in %) = $450000 – $360000 / $450000
Margin of safety (in %) = 20%
Income Statement
Sales (17000 * $30)
$510000
Less: Variable expenses (17000 * $12)
($204000)
Contribution margin (17000 * $18)
$306000
Less: Fixed expenses
($216000)
Net operating income
$90000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.