Molander’s Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels.
ID: 2401728 • Letter: M
Question
Molander’s Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month’s budget appear below: Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below: $24 per unit $13 per unit Selling price Variable expenses Fixed expenses Unit sales $9,130 per month 980 units per month Required 1. Compute the company's margin of safety. (Do not round intermediate calculations.) of 2. Compute the company's margin of safety as a percentage of its sales. Round your percentage answer to 2 decimal places (e.1234 should be entered as 12.34) Hints References eBook & Resources 20 P 888 F2 14 FS 2 3 4Explanation / Answer
Contribution margin=Selling price-Variable expenses
=(24-13)=$11 per unit
Hence breakeven point=Fixed cost/Contribution margin
=(9130/11)=830 units
Margin of safety=Total sales-Breakeven sales
=(980-830)=150 units
=(150*24)=$3600
Margin of safety%=Margin of safety/Total sales
(150/980)=15.31%(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.