Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 3196281 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month’s budget appear below: Selling price $25 per unit Variable expenses $18 per unit Fixed expenses $5,950 per month Unit sales 1,000 units per month 1. Compute the company’s margin of safety. (Do not round intermediate calculations.) 2. Compute the company’s margin of safety as a percentage of its sales. (Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e .1234 should be entered as 12.34).
Explanation / Answer
1. To compute margin safty, you must compute the break-even unit sales, following:
Sales= Variable expenses + Fixed expenses + Profits
25x = 18x + 5950 + 0
x= 850 units.
So:
Sales (volume of 1000 units) = (25*1000) = 25000
Break-even sales (volume 850 units) = (25*850) = 21250
-------------------------------------------------------------------------------
Margin safty = 25000-21250 = 3750$
2. As a percentage
3750 (break-even sales) / 25000 (sales in one month) = 0.15*100= 15%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.