Molar Concentration and Dilution A student needs to prepare 250 mL of 0.200 M Cu
ID: 1054540 • Letter: M
Question
Molar Concentration and Dilution A student needs to prepare 250 mL of 0.200 M CuSO_4 (aq) for a chemistry lab. If he prepares the solution by dissolving the anhydrous copper(II) sulfate (CuSO_4) into water, what is the mass of CUSO_4 solid needed? If he prepares the solution by dissolving the copper(II) sulfate pentahydrate (CUSO_4 middot 5H_2O) into water, what is the mass of CuSO_4 middot 5H_2O solid needed? If he prepares the solution by diluting 1.15-M concentrate CuSO_4 (aq), what is the volume of the concentrated solution that he needs to take?Explanation / Answer
moles= molarity * Volume (L)
moles in 250ml of 0.2M=0.2*250/1000 =0.05 moles. molar mass of CuSO4= 160, mass of CuSO4= 0.05*160=8gm
molar mass of CuSO4.5H2O= 160+90=250 , mass of CuSO4.5H2O= 250*0.05= 12.5 gm
from M1V1= M2V2
where M1=1.15M. V1= volume and M2= 0.2, V2= 250ml
V1= 250*0.2/1.15=43.478ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.