Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2399581 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below:

Standard Hours

Standard Rate

Standard Cost

Motor tune-up

1.50

$6.00

$9.00

The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 150 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups:

Labor rate variance

$

188

F

Labor spending variance

$

1,282

U

Required:

1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week.

2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.)

Standard Hours

Standard Rate

Standard Cost

Motor tune-up

1.50

$6.00

$9.00

Explanation / Answer

1.Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. Effiency Variance = 188+1282 = 1470 Also, Effiency Variance = SR(AH-SH) 1470 = $6(AH - 150*1.50 hrs) 1470 = $6(AH - 225) 245 = AH -225 AH = 245+225 AH = 470 hrs Therfore, Actual hrs worked is 470 hrs 2.Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week Rate Variance = AH(AR-SR) -188 = 470(AR-$6) -0.4 = AR - 6 Actual Rate = -0.4+6 Actual Rate =$ 5.6 per hr

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote