The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo
ID: 2413981 • Letter: T
Question
The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Job Motor tune-up Standard Standard Standard Rate $620 Hours 1.50 Cost S9.30 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 230 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance $470 F $305 U Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. hours 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) rate per hourExplanation / Answer
Labor efficiency variance = 305+470= 775 U 1 Labor efficiency variance = SR*(AH-SH) 775 = 6.2*(AH-230*1.5) 125= AH-345 AH = 345+125 = 470 Actual labor hours 470 hours 2 Labor rate variance = AH*(SR-AR) 470=470*(6.2-AR) AR = 6.2-1 = 5.2 Actual hourly rate $5.2 per hour
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.