Question 5 (Mandatory) (4 points) B Green Deer Company purchased a tractor at a
ID: 2396052 • Letter: Q
Question
Question 5 (Mandatory) (4 points) B Green Deer Company purchased a tractor at a cost of $120,000. The tractor has an estimated residual value of $20,000 and an estimated life of 8 years, or 12,000 hours of operation. The tractor was purchased on January 1, 2012 and was used 2,400 hours in 2012 and 2,200 hours in 2013. What method of depreciation will produce the lowest depreciation expense in 2012? All methods produce the same expense in 2012 Straight-line Units-of-production Double-declining-balanceExplanation / Answer
Correct answer is optionB.Stright line depreciation
Calculation of depreciation for 2012
1.Stright line method
Depreciation=(Cost-Salvage value)/Usefull life
=120,000-20,000)/8
=$12500
2.Units of production
Depreciation =( Cost-Salvage value)*No.of hours used/Total hours
=(120,000-20,000)*2400/12000
=$20,000
3.Double declaining method
Depreciation rate= (1/8)*200%=25%
Depreciation for 2012=120,000*25%
=$30,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.