Question 5 (2 points) A student carried out this experiment and found: mass gela
ID: 694162 • Letter: Q
Question
Question 5 (2 points) A student carried out this experiment and found: mass gelatin capsule = (1.26|0x10^-1) g mass alloy sample+gelatin capsule- (2.72x10A-1) g mass empty beaker = (1.449x10^2) g mass beaker + displaced water = (3.012x10^2) g Temperature = 294.15 K Barometric pressure = 746 mm Hg vapor pressure of water = 18.65 mm Hg How many moles of hydrogen gas were produced? Enter your answer in scientific notation with three significant figures. Do not include any units in your answer. Note: The numbers in this problem are different from the numbers in the other problems. Note: Your answer is assumed to be reduced to the highest power possible. Your Answer x10 AnswerExplanation / Answer
Using the ideal gas law, we can determine the no of moles of hydrogen gas produced.
As we know according to ideal gas law
PV = nRT
Here P = P(H2)
n= n(H2) and V and T are volume and temperature of the gas.
Since the H2 is collected over water, gas is mixture of H2 and water.The total internal pressure is equals to barometric pressure and pressure of hydrogen gas is equals to Pbar - Pvap
So P (H2) = Pbar - Pvap
P (H2) = 746 - 18.65 = 727.35 mm Hg = 0.957 atm
R = 0.082057 L atm/mol/K
Now volume of gas is the water displaced by hydrogen so we know
Mass of beaker = 1.449 X 10-2 g
Mass of beaker + Displaced water = 3.012 X 10-2 g
So displaced water = 3.012 X 10-2 g - 1.449 X 10-2 g = 1.563 X 10-2 g or 1.563 X 10-5 L
Temperature = 294.15 K
n = PV / RT
n = 0.957 X 1.563 X 10-5 / 0.082057 X 294.15
n = 1.49 X 10-5 / 24.14
n = 0.06172 X 10-5
n = 6.172 X 10-7 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.