3) A mutual fund has 250 shares of 3M, currently trading at $160 and 500 shares
ID: 2392263 • Letter: 3
Question
3) A mutual fund has 250 shares of 3M, currently trading at $160 and 500 shares of Aflac. currently trading at $60. The fund has2,500 shares outstanding. (LG 17-5) a. What is the NAV of the fund? b. If investors expect the price of 3M to increas to $180 and the price of Aflac to decline to $40 by the end of the year, what is the expected NAV at the end of the year? c. Assume that the price of 3M shares is realized at $170. What is the maximum price to which Aflac can decline and still maintain the NAV as estimated in (a)? estimated in (a)? NAV = Total market value of assets under management Number of mutual fund shares outstanding a. NAV = ((250 x $160) + (500 x $60))/2,500 = b. Expected NAV = ((250 x $180) + (500 x $40))/2,500 = an increase of 7.69 percent (28.00 - 26.00)/26.00 = c. (250 x $170)/2,500 + (500 x PM)/2,500 = $28.00 ($42,500/2,500) + (500PM/2,500) = $28.00 $17.00 + (500PM/2,500) = $28.00 500PM/2,500 = $11 500PM = $27,500 PM = $55.00 3) A mutual fund has 250 shares of 3M, currently trading at $160 and 500 shares of Aflac. currently trading at $60. The fund has2,500 shares outstanding. (LG 17-5) a. What is the NAV of the fund? b. If investors expect the price of 3M to increas to $180 and the price of Aflac to decline to $40 by the end of the year, what is the expected NAV at the end of the year? c. Assume that the price of 3M shares is realized at $170. What is the maximum price to which Aflac can decline and still maintain the NAV as estimated in (a)? estimated in (a)? NAV = Total market value of assets under management Number of mutual fund shares outstanding a. NAV = ((250 x $160) + (500 x $60))/2,500 = b. Expected NAV = ((250 x $180) + (500 x $40))/2,500 = an increase of 7.69 percent (28.00 - 26.00)/26.00 = c. (250 x $170)/2,500 + (500 x PM)/2,500 = $28.00 ($42,500/2,500) + (500PM/2,500) = $28.00 $17.00 + (500PM/2,500) = $28.00 500PM/2,500 = $11 500PM = $27,500 PM = $55.00Explanation / Answer
a) Net Asset Value (NAV) = (Assets – Debts) / (Number of Outstanding units)
Here: Assets = Market value of mutual fund investments + Receivables + Accrued Income
Debts = Liabilities + Expenses (accrued)
The market value of the stocks & debentures is usually the closing price on the stock exchange where these are listed.
(Assuming fund has no debts)
= (250 × $160)+(500 × $ 60)/2500
= $ 28 per share
b) Expected NAV if 3M share price is $ 180 and Aflac's is $40
= ( 250 × $180) + (500 × $40)/2500
= $ 26 per share
c) Given NAV = $ 28
Share price of 3M = $ 170
Share price of Aflac = X
= (250 × $170) + ( 500 × X)/2500 = 28
= 500X = (2500×28) - (250 × 170)
= X = 27500/500
= $ 55 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.