3) (a) Calculate the rate constant for the oxidation of Fe2+ (below) in a water
ID: 821158 • Letter: 3
Question
3)
(a) Calculate the rate constant for the oxidation of Fe2+ (below) in a water sample taht is open to the atmosphere given that half of the Fe2+ is consumed after 23 seconds at 25 degrees C. Assume first order kinetics with respect to Fe2+/
Fe2+(aq) + O2(aq) <--> Fe3+ (aq) + O2^(-) (aq)
(b) Calculate the activation energy for the oxidation of Fe2+ if half of the Fe2+ is consumed after 15 seconds.
(c) For the same water used in part a above that is not open to the atmosphere, half of the Fe2+ is consumed after 45 seconds at 25 degrees C. Can you explain the difference?
Explanation / Answer
3. a.
We know from first order kinetics
k = 1/t ln [A]0/ [A]
ere k = rate constant
t = time oxidized of Fe2+= 23 s
[A]0 = x (suppose)
[A] = x/2
Hence
k=1/23 ln 2x/x
=> k = 0.693 /26
=> k = 0.03013 s-1
3. b.
We know from ARrhenius equation
k = Ae-(Ea/RT)
Here,
k = 0.693/ 15 = 0.0462 s-1 = rate constant
A =pre-exponential factor (frequecny factor)
Ea = activation energy for the oxidation of Fe2+
R = gas constant = 8.314 JK-1mol-1
T = absoulte temperature
By taking log in both sides
log k = logA - Ea/2.303RT
=> Ea = 1/RT [log A/k]
By knowing T and A we can calculate Ea
3.c.
For 23 s
k (23) = 0.03013 s-1
for 45 s
k (45) = 0.693 / 45 = 0.0154 s-1
Because, rate constant depends on concentration and time for oxidation (cosumed) not on pressure.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.