3(25%)The conversion of raw materials to products of a chemical process is being
ID: 3044662 • Letter: 3
Question
3(25%)The conversion of raw materials to products of a chemical process is being studied. From previous experience with this process the standard deviation of the conversion is known to be 2.8. The past 5 days of plant operation have resulted in the following conversions (given in percentages): 916, 88.75, 90.8, 89.95 and 91.3%. Use = 0.05. Perform hypothesis testing to check if the mean conversion is 90% or not? (a) (5%) write the null and alternative hypothesis: (b)(10%) Use the fixed-level test, check if there is sufficient evidence that the mean conversion is not 90%? Circle: YES or NO (c) (10%)Find a 99% two-sided CI on the true mean conversion. Round the answers to i decimal place. 1Explanation / Answer
Part a
Null hypothesis: H0: The mean conversion is 90%.
Alternative hypothesis: Ha: The mean conversion is not 90%.
H0: µ = 90% versus Ha: µ 90%
Part b
Here, we have to use one sample z test for population mean.
Test statistic = Z = (Xbar - µ)/[/sqrt(n)]
We are given
= 2.8
= 0.05
Lower critical value = -1.96
Upper critical value = 1.96
(using z-table)
From given data, we have
Xbar = 90.48
Z = (90.48 – 90)/[2.8/sqrt(5)]
Z = (90.48 – 90)/ 1.2522
Z = 0.3833
P-value = 0.7015
(By using z-table)
P-value > = 0.05
So, we do not reject the null hypothesis that The mean conversion is 90%.
There is NO sufficient evidence that the mean conversion is not 90%.
Answer: NO
Part c
Here, we have to find 99% confidence interval for population mean.
Confidence interval = Xbar -/+ Z*/sqrt(n)
Confidence level = 99%
Critical Z value = 2.5758 (By using z-table)
Confidence interval = 90.48 -/+ 2.5758*2.8/sqrt(5)
Confidence interval = 90.48 -/+ 3.2254
Lower limit = 90.48 – 3.2254 = 87.3
Upper limit = 90.48 + 3.2254 = 93.7
Confidence interval = (87.3, 93.7)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.