American Company is preparing a cash budget for July. The company has $11,000 ca
ID: 2378864 • Letter: A
Question
American Company is preparing a cash budget for July. The company has $11,000 cash at the beginning of July and anticipates $31,500 in cash receipts and $37,500 in cash disbursements during July. American Company has an agreement with its bank to maintain a cash balance of at least $10,000. As of June 30, the company owes $35,000 to the bank. To maintain the $10,000 required balance, during July the company must:
a) Borrow $10,000
b) Do nothing as they have the required minimum
c) Borrow $6,000
d) Repay $5,000
e) Borrow $5,000
Explanation / Answer
cash with company at end of july= 11,000+31,500-37,500 = $4,000
minimum required=$10,000
required money = $6,000
answer is C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.