Budgeted standards for each unit produced are .75 pounds of raw material at $2.9
ID: 2376010 • Letter: B
Question
Budgeted standards for each unit produced are .75 pounds of raw material at $2.90 per pound and 4.0 minutes of direct labor at $9.00 per hour.
Compute the direct materials price and quantity variances
Compute the direct labor rate and efficiency variances.
Also, please show work as I want to learn how to solve this and not just get the answers. Thank you!
Budgeted standards for each unit produced are .75 pounds of raw material at $2.90 per pound and 4.0 minutes of direct labor at $9.00 per hour.
(1)
Compute the direct materials price and quantity variances
(2)Compute the direct labor rate and efficiency variances.
Also, please show work as I want to learn how to solve this and not just get the answers. Thank you!
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Part A:
Direct materials price: = Actual Quantity*(Actual Rate - Standard Rate) = 26000*(2.80 - 2.90) = 2600 (F)
Part B:
Direct materials quantity= Standard Rate*(Actual Quantity - Standard Quantity) = 2.9*(26000 - 30000*.75) = 10150 (U)
Part C:
Direct labor rate = Actual Hours*(Actual Rate - Standard Rate) = 2800*(26600/2800 - 9) = 1400 (U)
Part D:
Direct labor efficiency = Standard Rate*(Actual Hours - Standard Hours) = 9*(2800 - 30000/15) = 7200 (U)
Notes:
Standard Quantity of Raw Materials = .75*30000 (Actual Units Produced) = 22500
Standard Hours are Calculated as follows:
4 minutes to produce 1 unit. Therefore, 15 units can be produced in an hour. Total actual units produced = 30000.
Total Standarad Hours = 30000/15 = 2000 Hours
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.