Budgeted selling price per unit $123 Budgeted fixed manufacturing costs per unit
ID: 2377440 • Letter: B
Question
Budgeted selling price per unit $123
Budgeted fixed manufacturing costs per unit $60
Budgeted variable selling costs per unit $12
Budgeted variable manufacturing costs per unit $3
Budgeted fixed selling costs $48,000
Budgeted units produced 10,000 units
Budgeted units sold 9,600 units
What is the breakeven point in units? (show work)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Break Even Point (Units) = Fixed Costs/Contribution Margin Per Unit
Fixed Cost = 60*10000 (Fixed Manufacturing Cost) + 48000 (Fixed Selling Cost) = 648000
Contribution Margin Per Unit = 123 (Selling Price) - 3 ( Variable Manufacturing Cost) - 12 (Variable Selling Cost) = 108
Break Even Point = 648000/108 = 6000 units
Answer is 6000 units.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.