Budgeted standards for each unit produced are 0.50 pounds of raw material at $4.
ID: 2494186 • Letter: B
Question
Budgeted standards for each unit produced are 0.50 pounds of raw material at $4.55 per pound and 10 minutes of direct labor at $20.90 per hour.
Compute the direct materials price and quantity variances. (Round your answers to 2 decimal places.)
Compute the direct labor rate and efficiency variances. (Do not round your intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
The following information describes production activities of Mercer Manufacturing for the year:
Explanation / Answer
Data Available:
Actual raw materials used = 25,000 lbs. at $4.60 per lb.
Actual units produced = 36,000
Standard Quantity for each Unit of output = 0.50 pounds of Raw Material
Standard Rate per Pound = $4.55
Actual factory payroll = 6,050 hours for a total of $120,395
Standard Time for each Unit of output = 10 Minutes
Direct labor = $20.90 per hour
Workings:
Standard Quantity of Raw Material = 36,000 X 0.50 = 18,000
Actual Direct Labor rate = $120,395 / 6,050 = $19.90
Standard Time for Total ouput = 36,000 X 10 Minutes / 60 = 6,000 Hours
Direct materials price variance
(Standard Price per unit - Actual Price per unit) X Actual Quantity of Direct Material
= ($4.55 - $4.60) X 25,000
= 1,250 Unfavourable
Direct materials quantity variance
(Standard Quantity - Actual Quantity) X Standard Price per unit of Direct Material
= (18,000 - 25,000) X $4.55
= 31,850 Unfavourable
Direct Labor rate variance
(Standard Direct Labor rate - Actual Direct Labor rate) X Actual Direct Labor hours
= ($20.90 - $19.90) X 6,050 hours
= 6,050 Favourable
Direct Efficiency variance
(Standard Direct Labor hours - Actual Direct Labor hours) X Standard Direct Labor rate per hour
= ( 6,000 – 6,050) X $20.90
= 1,045 Unfavourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.