Opportunities, Inc. offers a restricted stock award plan to its vice presidents.
ID: 2357632 • Letter: O
Question
Opportunities, Inc. offers a restricted stock award plan to its vice presidents. On January 1, 2013, the corporation granted 10 million of its $5 par common shares, subject to forfeiture if employment is terminated within two years. The common shares have a market value of $10 per share on the date the award is granted. 1. Assume that no shares are forfeited. Determine the total compensation cost pertaining to the restricted shares. 2. Prepare the appropriate journal entries related to the restricted stock through December 31, 2014Explanation / Answer
1) 10,000,000 X10= 10O,000,000
======================
DEC 31 2013
RETAINED EARNING 50 ,000,000
PAID IN CAPITAL –RESTRICTED STOCK= 25,000, 000
COMMON STOCK= 25,000, 000
=================
DEC 31 2014
RETAINED EARNING 50 ,000,000
PAID IN CAPITAL –RESTRICTED STOCK= 25,000, 000
COMMON STOCK= 25,000, 000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.