Operations Management Question that has to do with break ever point. This is all
ID: 417549 • Letter: O
Question
Operations Management Question that has to do with break ever point. This is all one problem
A book publisher has fixed costs of $320,000 and variable costs per book of $10.00. The book sells for $22.00 per copy a. How many books must be sold to break even? (Roundup your answer to the next whole number) Books to be sold b. If the fixed cost increased, would the new break-even point be higher or lower? Higher Lower It would remain the same There is insufficient information to answer this question c. If the variable cost per unit decreased, would the new break-even point be higher or lower? A Higher Lower It would remain the same There is insufficient information to answer this questionExplanation / Answer
Fixed cost = $320000
Variable cost = $10 per book
Revenue = $22 per copy
a) Break even point = Fixed cost / (Revenue - Variable cost)
= 320000 / (22-10)
= 320000/12
= 26666.67 or rounded to 26667 books
So 26667 books must be sold to break even
b) If the fixed cost increases the new break even point would be higher
C) If the variable cost per unit decreases the break even point would be lower.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.