Operations Management MGMT-370-01 Test:test1 This Question: 30 pts Brooke Newman
ID: 392720 • Letter: O
Question
Operations Management MGMT-370-01 Test:test1 This Question: 30 pts Brooke Newman 1 9/27/1 82:35 PM OLU Time Remaining: 01:20:37 Submit Test 2 of 41 This Test: 100 pts possible The following payoff table provides profits based on various possible decision altematives and various levels of demand at Robert Klassan's print shop Decision Low High $12,000 $36,000 Alternative 2 $4,000 $40,000 Alternative 3500$52.000 The probability of low demand is 0.40, whereas the probability of high demand is 0.60. The EMV for this decision is s(enter your answer as a whole number) b) The expected value with perfect information (EwPI)-$ (enter your answer as a whole number) o) The expected value of perfect information (EVPI) for Robert (enter your answer as a whole number).Explanation / Answer
a)
EMV of alternative 1 = 12000*0.4+36000*0.6 = 26400
EMV of alternative 2 = 4000*0.4+40000*0.6 = 25600
EMV of alternative 3 = -15000*0.4+52000*0.6 = 30600
Alternative that provides the highest EMV is alternative 2
EMV of this decision is 30600
b) EVwPI = 0.4*12000+0.6*52000 = 36000
c) EVPI = EVwPI - Maximum EMV = 36000 - 30600
5400
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.