The standard cost of Product B manufactured by TLC Company includes 3 units of d
ID: 2354923 • Letter: T
Question
The standard cost of Product B manufactured by TLC Company includes 3 units of direct materials at $6.60 per unit. During June, 28,000 units of direct materials are purchased at a cost of $6.20 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B. Compute the total materials variance and the price and quantity variances. Total materials variance $________ Materials price variance $________ Materials quantity variance $________ Repeat the question above, assuming the purchase price is $6.86 and the quantity purchased and used is 26,200 units Total materials variance $_______ Materials price variance $_______ Materials quantity variance $________Explanation / Answer
Material Price Variance = 28000*(6.20-6.60) = 11200 (F) Material Quantity Variance = 6.60*(28000 - 27000) = 6600 (U) Total materials variance = 11200 - 6600 = 4600 (F) Part B Material Price Variance = 26200*(6.86-6.60) = 6812 (U) Material Quantity Variance = 6.60*(26200 - 27000) = 5280 (F) Total materials variance = - 6812 + 5280 = 1532 (U) Thanks, Aman
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.