Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The standard cost of Product B manufactured by TLC Company includes 3 units of d

ID: 2349850 • Letter: T

Question

The standard cost of Product B manufactured by TLC Company includes 3 units of direct materials at $6.45 per unit. During June, 28,000 units of direct materials are purchased at a cost of $6.06 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B.


Compute the total materials variance and the price and quantity variances.

Total materials variance $ unfavorable or favorable?
Materials price variance $ unfavorable or favorable?
Materials quantity variance $ unfavorable or favorable?



Repeat the question above, assuming the purchase price is $6.71 and the quantity purchased and used is 26,200 units.

Total materials variance $ unfavorable or favorable?
Materials price variance $ unfavorable or favorable?
Materials quantity variance $ unfavorable or favorable?

Explanation / Answer

Actual quantity = 28,000
Actual price = 6.06
Standard price = 6.45
Standard quantitiy = 9,000*3 = 27,000

Materials price variance = Actual quantity*(Actual price - Standard price) = 28,000(6.06 - 6.45) = -10,920, which is 10920 favorable

Materials Quantity variance = Standard price*(Actual quantitiy - Standard quantity) = 6.45(28,000 - 27,000) = 6450, which is 6450 unfavorable

Total direct material variance = materials price variance + materials quantity variance = 10920 favorable + 6450 unfavorable = 4470 favorable

Answer:
Total materials variance $4470 favorable
Materials price variance $10920 favorable
Materials quantity variance $6450 unfavorable

Question 2:
Actual quantity = 26,200
Actual price = 6.71
Standard price = 6.45
Standard quantity 9,000*3 = 27,000

Materials price variance = Actual quantity*(Actual price - Standard price) = 26,200*(6.71 - 6.45) = 6812, which is 6812 unfavorable.

Materials quantity variance = standard price *(actual quantity - standard quantity) = 6.45(26,200 - 27,000) = -5160, which is 5160 favorable.

Total materials variance = 6812 unfavorable + 5160 favorable = 1652 unfavorable

Answer:
Total materials variance $1652 unfavorable
Materials price variance $6812 unfavorable
Materials quantity variance $5160 favorable


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote