The standard cell potential of an electrolysis cell based onthe following reacti
ID: 689925 • Letter: T
Question
The standard cell potential of an electrolysis cell based onthe following reaction is -1.28 V. What is the minimum amount ofwork required to run teh electrolysis cell if [Cr3+] =4.5E-3 M and [I-] = 0.15M?2 Cr3+ (aq) + 6 I- (aq) -->2 Cr (s) + 3 I2 (s)
The correct answer is 7.9 x105 J , but I do not understand howthis is calculated. Can anyone explain this?
Thanks! The standard cell potential of an electrolysis cell based onthe following reaction is -1.28 V. What is the minimum amount ofwork required to run teh electrolysis cell if [Cr3+] =4.5E-3 M and [I-] = 0.15M?
2 Cr3+ (aq) + 6 I- (aq) -->2 Cr (s) + 3 I2 (s)
The correct answer is 7.9 x105 J , but I do not understand howthis is calculated. Can anyone explain this?
Thanks!
Explanation / Answer
We Know that : The given reaction is : 2Cr3+ (aq) + 6 I- (aq) --> 2 Cr(s) + 3 I2 (s) Thenumber of electrons transferring in the chemical reaction is6 The Ecell calculated as -1.28 V so thework obtained from the cell can be calculated as : G = - n F Ecell = - 6 x 96500 J / V x ( -1.28 ) V = 7.4 x 105 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.