The following data is used for questions 1-5. Martin, Inc., is a manufacturer of
ID: 2341924 • Letter: T
Question
The following data is used for questions 1-5. Martin, Inc., is a manufacturer of quality headphones. The President believes she needs an aggressive advertising campaign next year to maintain the company’s growing profitability. The accountant for the company has prepared the following information for the current year:
Selling price per headphone $70.00
Variable costs per headphone: Direct labor $15.00 Direct materials 14.00 Variable overhead 6.00 Total variable costs $35.00
Fixed Costs: Manufacturing $90,000 Selling 44,000 Administrative 356,000 Total fixed costs $490,000
Expected sales (units) this year 25,000 headphones
For questions 1 – 5, use the above information. Select the closest answer. For each of these questions refer back to the original data
1. If the costs and sales price remain the same, what is the projected operating income for the coming year?
A. $ 385,000 B. $ 415,000 C. $ 354,000 D. $ 515,000 E. $ 409,000
2. What is the break-even point in sales dollars for the coming year?
A. $ 785,000 B. $ 1,030,000 C. $ 980,000 D. $ 895,000 E. $ 1,225,000
3. Jan has set the sales target for 35,000 headphones which she thinks she can achieve by an additional fixed selling expense of $400,000 for advertising. All other costs and the selling price remain the same. What will be the operating income if the additional $400,000 is spent on advertising?
A. $ 415,000 B. $ 335,000 C. $ 224,500 D. $ 275,000 E. $ 446,000
4. What will be the new breakeven point if an additional $400,000 is spent for advertising and the Sales price goes up to $75 per set of headphones? All other costs remain the same.
A. 22,250 units B. 15,960 units’ C. 18,750 units D. 20,960 units E. 25,500 units
5. If an additional $400,000 is spent for advertising in the next year and the sales price goes up to $75 per set of headphones, what is the required sales level in units to equal the current year’s operating income at 25,000 units calculated in requirement 1? Other costs will remain the same.
A. 26,545 units B. 40,945 units C. 36,542 units D. 31,875 units E. 29,859 units
Explanation / Answer
Selling price per unit 70 Less: variable cost per unit 35 Contribution margin per unit 35 CM ratio = 35/70 *100 =50% Q1. Answer is A. $ 385000 Explanation: Total contribution (25000*35) 875,000 Less: Fixed cost 490,000 Net operating income 385,000 Q2. Answer is C. 980000 Explanation: Break even in $: Fixed cost/ CM ratio 490000 /50% = 980000 Q3. Answer is B. 335000 Explanation: Contribution (35*35000) 1225000 Less: Fixed cost 490000 Less: Additional addvertisement 400000 Net Income 335000 Q4. Answer is A. 22250 units Explanation: Revised CM per unit = 75-35 = 40 Fixed cost:490000+400000 = 890000 Break even units= 890000 /40 = 22250 units Q5. Answer is D. 31875 unitd Explanation: Required sales units= 890000+385000 /40 = 31875 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.