World Company expects to operate at 80% of its productive capacity of 55,000 uni
ID: 2341597 • Letter: W
Question
World Company expects to operate at 80% of its productive capacity of 55,000 units per month. At this planned level, the company expects to use 27,500 standard hours of direct labor. Overhead is allocated to products using a predetermined standard rate of 0.625 direct labor hours per unit. At the 80% capacity level, the total budgeted cost includes $66,000 fixed overhead cost and $313,500 variable overhead cost. In the current month, the company incurred $360,000 actual overhead and 24,500 actual labor hours while producing 39,000 units.
(1) Compute the overhead volume variance.
(2) Compute the overhead controllable variance.
Explanation / Answer
313500/27500=$11.40 Variable overhead Rate
Fixed Overhead Per DL hr =$66000/27500 2.4 Standard DL Hours =44000/27500*39000Units 24375 Fixed Overhead Applied=24375*2.4 58500 Total Fixed Overhead Applied 58500 Total Budgeted Fixed OH 66000 Fixed Overhead Volume Variance 7500 UnfavorableRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.